Tελετή απονομής βραβείων 8ου Διεθνούς Διαγωνισμού Αφίσας του Μουσείου Τυπογραφίας

Το Σάββατο 25 Μαϊου 2024, 11:30 πμ, θα πραγματοποιηθεί η Τελετή απονομής βραβείων για τον 8ο Διεθνή Διαγωνισμό Αφίσας του Μουσείου Τυπογραφίας με θέμα “Ρατσισμός - Ξενοφοβία”, στο Αμφιθέατρο του Μουσείου, στο ΒΙΟΠΑ, Σούδα Χανίων

12.00 Χαιρετισμός από τον Γιάννη Γαρεδάκη, Ιδρυτή του Μουσείου Τυπογραφίας.
Σύντομη αναδρομή στον Διεθνή Διαγωνισμό Αφίσας, από τη Μυρτώ Κοντομιτάκη, Μουσειολόγο, Ιστορικό Τέχνης.
Παρουσίαση της Κριτικής Επιτροπής απο την Ελένη Φουντουλάκη, Δημοσιογράφο.

12.15μμ Ομιλίες των μελών της Κριτικής Επιτροπής, η οποία απαρτίζεται από τους:
Αλέξανδρο Κοκκόλα, Γραφίστα, Creative Director AKC και Καθηγητή στο Κολλέγιο Βακαλό Art & Design.
Ιωάννα Κωσταρέλλα, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Δημοσιογραφίας, Τμήμα Δημοσιογραφίας και ΜΜΕ, του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.
Κατερίνα Λαζαρίδου, Γραφίστρια – Διακοσμήτρια.

1μμ Βίντεο 30 λεπτών από συμμετέχοντες στον διαγωνισμό.

1.30μμ Ψηφοφορία του κοινού για την αφίσα της προτίμησής τους.

2μμ Απονομή Βραβείων:
Το 1ο βραβείο θα απονείμει ο Περιφερειάρχης Κρήτης Στ. Αρναουτάκης
Το 2ο βραβείο θα απονείμει ο πρόεδρος της ΕΤΑΝΑΠ Μ. Αποστολάκης
Το 3ο βραβείο θα απονείμει η Συνεταιριστική Τράπεζα Χανίων
Το βραβείο του κοινού, θα απονείμει η εφημερίδα “Χανιώτικα νέα”

2.30μμ Μικρή δεξίωση στους χώρους του Μουσείου.

Η εκδήλωση πραγματοποιείται με την υποστήριξη της Περιφέρειας Κρήτης, Περιφερειακό Ταμείο Ανάπτυξης Κρήτης, Δήμος Αποκορώνου, ΚΥΔΩΝ hotel, AEGEAN airlines, Νερό SAMARIA, ΜΑΙΧ, Τράπεζα Χανίων, εφημερίδα Χανιώτικα νέα.